Jak bezpiecznie przewozić psa samochodem?

Lato jest sezonem urlopowym. Piękna pogoda i kilka dni wolnego są doskonałą okazją do wycieczek rodzinnych lub dłuższych podróży. Warto więc wiedzieć, jak bezpiecznie przewozić psa, tak aby nie narażać siebie i jego na niepotrzebne ryzyko. 

Co mówią przepisy?

Przepisy o ruchu drogowym w Polsce nie precyzują wprost zasad przewożenia psów i innych zwierząt. Trzeba jednak wiedzieć, że nie panuje tutaj całkowita dowolność, bo policja może nam wlepić mandat nawet w wysokości 200 zł, jeśli uzna, że przewozimy psa w sposób zagrażający bezpieczeństwu osobom znajdującym się w pojeździe lub poza nim (art. 60 pkt. 1 kodeksu drogowego). Dlaczego? Podczas raptownego hamowania pies zostaje bezwładnie wyrzucony do przodu. Prawa fizyki są w tym przypadku bezwzględne. W chwili wypadku lub nagłego hamowania, jeśli samochód jedzie z prędkością tylko 50 km/h, nasz np. 3 kg psiak odpowiada masie  93 kg. Im jest większy, tym z większą siłą wypadnie przez szybę, uderzy w fotel albo w nas. Trzeba o tym pamiętać i wybierając się nawet na krótką wycieczkę odpowiednio zabezpieczyć naszego psa i nas samych. 

Bezpiecznie czyli jak?

Jest kilka sposobów bezpiecznego transportu psów. Pierwszym z nich jest transporter, który musimy dobrać do wielkości psa, tak aby mógł w nim swobodnie zmieniać pozycję. Zdarzają się opinie, że przewożenie psa w takim transporterze jest oznaką złego traktowania zwierzęcia. Nic bardziej mylnego, świadczy to o naszej odpowiedzialności za psa i innych pasażerów. Mały transporter można umieścić na podłodze przed lub za przednim siedzeniem. Fotel przesuwamy tak, aby uniemożliwić przesuwanie się transportera. Średni lub duży umieszczamy na tylnym siedzeniu wzdłuż fotela i przypinamy dodatkowo pasami lub też w samochodach typu van czy kombi w bagażniku, odpowiednio zabezpieczając transporter przed przemieszczaniem się. Musimy bezwzględnie pamiętać o tym, aby transporter był unieruchomiony! Źle zabezpieczony transporter zagraża nie tylko nam i zwierzęciu, ale jest wykroczeniem polegającym na niewłaściwym przewożeniu ładunku (art. 61 kodeksu drogowego). Dużego psa możemy przewozić również na tylnym siedzeniu, zakładając mu specjalne szelki, które przypinają psa do siedzenia za pomocą  zapięcia samochodowego podobnie jak pasy kierowcę. Jeśli tył samochodu jest wolny, można dodatkowo wyłożyć przestrzeń odpowiednią matą samochodową, przyczepianą do foteli, która ochroni nasz samochód przed sierścią czy śliną. Jeśli mamy odpowiedni samochód i przewozimy dużego psa w bagażniku, należy koniecznie wyłożyć bagażnik antypoślizgową matą i zainstalować kraty ochronne. Pamiętajmy, aby nie zamykać górnej półki. Pies musi mieć zapewniony dostęp powietrza, aby mógł swobodnie oddychać. 

Ile nas to będzie kosztowało?

Niewątpliwie zakup potrzebnych do transportu psa akcesoriów wiążę się z pewnymi wydatkami, a ich koszt uzależniony jest od wielkości psa oraz wykonania i renomy producenta. Jest to jednak wydatek jednorazowy i konieczny z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa. Ceny transporterów wahają się w przedziale od 30 zł do 300 zł, w zależności od rozmiarów psa. Za matę ochronną do samochodu zapłacimy od 59 zł do 230 zł w wersji de luxe. Specjalne szelki to wydatek rzędu 20 zł – 35 zł. Mają regulacje, zabezpieczają przed ocieraniem i zapewniają stabilność. Przed zakupem warto przejrzeć ofertę sklepów internetowych, bo niejednokrotnie można znaleźć tam akcesoria tych samych producentów o wiele tańsze od tych oferowanych w sklepach stacjonarnych. Osobiście większość rzeczy potrzebnych dla Ari kupuję właśnie w sklepach internetowych i jak dotąd mam same dobre doświadczenia.


Kilka ważnych zasad przed i w czasie podróży

  • Nie karmimy psa przed i w trakcie podróży. Szczególnie u szczeniaków zdarza się choroba lokomocyjna. Psy rzadko podróżujące samochodem mogą odczuwać stres w trakcie jazdy, a to może wywołać wymioty.
  • Zatrzymujmy się co 2-3 godziny, aby pies mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.
  • Zabieramy ze sobą butelkę wody, aby podczas postoju napoić psa.
  • Starajmy się prowadzić płynnie samochód, unikać gwałtownego hamowania.
  • Temperatura w samochodzie nie powinna przekraczać 20 stopni. W czasie upałów warto założyć na okna osłony przeciwsłoneczne.
  • Głowa psa wystająca zza szyby jadącego samochodu może być przyczyną poważnych infekcji: uszu, oczu i nosa.
  • Ostra muzyka źle wpływa na samopoczucie psa.
  • Warto mieć ze sobą książeczkę zdrowia psa, tak na wszelki wypadek.

Podróżowanie z psem jest fantastyczną sprawą. Nasz przyjaciel ufa nam bezgranicznie i z oczywistych względów chce być blisko nas. To jednak od naszej odpowiedzialności zależy jego i nasze bezpieczeństwo. Swobodnie poruszający się pies po samochodzie jest z pewnością z tego faktu zadowolony, ale może rozpraszać uwagę kierowcy, przysłaniać mu widoczność, wykonać niebezpieczny ruch czy gest i tym samym doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Pamiętajmy, bezpieczeństwo ponad wszystko!