Troska o zdrowie szczeniaka

Zdrowy szczeniak to silny, pulchny, wesoły, żywy, z błyszczącą sierścią i jasnymi żywymi oczami piesek. Jest ciekawy i zabawny, ciągnie i żuje rzeczy, psuje meble. Nie jest w ciągłym ruchu tylko kiedy słodko śpi.

Jeśli szczenię traci swoją żywotność i ruchliwość, chowa się po kątach, szuka odosobnienia,  nie chce jeść, oznacza to, że potrzebuje pomocy. Takie zachowanie może być oznaką czasowej niedyspozycji lub początku choroby, w każdym przypadku należy się bacznie przyjrzeć naszemu zwierzakowi.

Musimy sprawdzić stan zębów i dziąseł, oczu, ocenić czy nie pojawił się wypływ z nosa. Temperatura i wilgotność nosa- nie jest oznaką stanu  zdrowia, jak mylnie sądzi wiele osób. Suchy i ciepły nos nie zawsze oznacza chorobę, ani gorączkę, może być taki, gdy szczeniak śpi również, kiedy w pokoju jest duszno lub zwierzak jest pobudzony.[sociallocker]

W domu możemy samodzielnie zmierzyć temperaturę naszemu szczeniakowi. W tym celu końcówkę termometru powleczoną cienką warstwą np. wazeliny lub płynnego mydła wprowadzamy do prostnicy. Należy trzymać szczeniaka tak, by się nie ruszał i nie walczył.Temperatura 39,5 st. C to już początek stanu podgorączkowego.

Przyczyną dolegliwości może być wymiana zębów, podczas której dziąsła szczeniaka zaczerwieniają się, są obrzęknięte i dają objawy bólowe.. W rniektórych przypadkach, może spowodować to  złe samopoczucie z gorączką.

Najczęstszą przyczyną choroby szczeniaczka jest niestrawność, towarzyszą jej wymioty i biegunka. Nie należy mylić wymiotów i ulewania, które może zdarzać się, gdy szczeniak je łapczywie zbyt duże porcje pokarmu. Częstą przyczyną ostrych wymiotów u szczeniąt jest połknięcie rzeczy niejadalnej. Biegunka występuje, przy przejedzeniu , karmieniu słabej jakości karmą i jako konsekwencja nietolerancji mleka. Zaburzenia zdrowotne związane z zaburzeniami trawienia łatwo wyeliminować za pomocą diety. Oba objawy występują również w przebiegu bardzo niebezpiecznych chorób zakaźnych.

Należy pamiętać , że u szczeniąt podczas wymiotów i biegunki bardzo łatwo dochodzi do odwodnienia. Szczenięta szczególnie małych ras, podczas schorzeń żołądkowo – jelitowych, łatwo wpadają w zagrażający ich życiu stan hipotermii. Bez pomocy specjalistów klinik weterynaryjnych, w przypadku poważnych problemów zdrowotnych, szczeniak nie może się obejść.[/sociallocker]