Trymowanie, czyli ,,skubanie” psa.

Trymowanie sierści – zabieg pielęgnacyjny polegający na usuwaniu martwego podszerstka psa.
Celem trymowania jest poprawa jakości szaty: usztywnienie, zmniejszenie wzrostu podszerstka, poprawienie koloru, a także eliminacja problemu ,,latajacej” sierści w domu. Zabieg ten dotyczy ras psów szorstkowłosych m.in. “westów”, foksterierów, a także sznaucerów i “szorskich” kundelków.

DSC_0108

Trymowanie nie jest zabiegiem bolesnym, gdyż usuwany jest martwy włos. Przeprowadza się je za pomocą palców lub nożyka trymerskiego. Trymowanie psów ras, u których nie tworzy się specjalnych fryzur, jest stosunkowo proste: trymerem posługuje się prawie tak samo jak grzebieniem, z tą różnicą, że nie rozczesuje się włosa, tylko przejeżdża po nim trymerem pojedynczymi długimi ruchami z kierunkiem włosa. Jednakże większość psów ras, które wymagają trymowania (teriery, sznaucery) wymaga utworzenia konkretnej fryzury. W takich przypadkach trymowanie wymaga wielkiej wprawy, a sam proces trwa kilka godzin. Podczas trymowania ważne jest, aby nie tylko usunąć martwe włosy, ale również zrobić to we właściwy sposób. Błędy w trymowaniu mogą doprowadzić nie tylko do pogorszenia efektu wizualnego, ale również do poważnych problemów skórnych psa. Jest to głównym powodem wyższej ceny trymowania w stosunku do strzyżenia.

Strzygąc psy ścina się żywy i martwy włos okrywowy. Martwy, matowy włos po strzyżeniu pozostaje w skórze i niekoniecznie z niej wypada. Niestety z każdym strzyżeniem niepożądany efekt jest bardziej widoczny, a pozostawiony martwy włos utrudnia wzrost nowego. Skutkiem wieloletniego strzyżenia jest miękka, czasami pokręcona, matowa szata. Dzięki trymowaniu natomiast usuwa się na bieżąco martwy, matowy włos okrywowy, a na jego miejsce odrasta nowy, lśniący, szorstki włos. Szata zachowuje więc naturalną, wysyconą barwę i prawidłową dla danej rasy strukturę. Zaletą trymowania jest niewątpliwie fakt, iż szorstki włos dużo łatwiej utrzymać w czystości, gdyż trudniej się brudzi, nie kołtuni się, dłużej moknie i łatwiej zmywa się z niego brud. Nieporównywalnie łatwiejsza jest więc pielęgnacja na codzień np. białego westika z szorstkim włosem, niż białego westa z pokręconą, puszystą sierścią, na której zbiera się cały kurz.

franio

Na pierwsze trymowanie można przyprowadzić już szczenię po kwarantannie poszczepiennej, czyli w wieku 3 miesiecy.

Jeśli pies ma wady szaty, lub był dotychczas wielokrotnie strzyżony i ma bardzo miękką sierść to trymowanie jest niemożliwe lub możliwe, ale nieprzyjemne dla psa. Wtedy warto odstąpić od takiego zabiegu.
Rudzik zaprasza do SPA, na zabiegi trymowania!